Astilbe - čechravy

Jsou výborné letní trvalky s krásnými klasy květů vhodnými k řezu. Pro svou citlivost na přeschnutí je sázíme na polostinná vlhčí stanoviště. Vyrůstají ze ztloustlého oddenku. Dekorativní listy jsou dlouze řapíkaté, obvykle dělené v drobné lístky, takže připomínají listy kapradin. Raší brzy na jaře a v mládí mají často purpurové zbarvení. Vzpřímený stonek dorůstá podle kultivaru od 15 cm až do 1,5 m. Latnaté květenství se vyznačuje vzpřímenými nebo převislými postranními větvemi. Květy jsou drobné, ale jako celek působí velmi bohatě. Kvetou v létě. Díky kombinaci různých kultivarů zajistíme, že smíšená výsadba pokvete od června do září. Botanické druhy se prakticky nepěstují, v kultuře nalezneme především hybridy.
Čechravy pěstujeme v polostínu, nejčastěji pod vyššími keři a stromy. V dostatečně vlhké půdě snáší také plné slunce. Půdu potřebují lehkou, humózní, mírně kyselou, nejlépe s přídavkem rašeliny; vápnité půdy jí škodí. V období sucha pečlivě zaléváme. Horko, sucho a především suchý vzduch může způsobovat předčasné zasychání listů. Oslabená rostlina pak příští rok méně kvete. Každého  jistě potěší, že chorobami  a škůdci  obvykle netrpí a listy nechutnají slimákům.
Na vhodném stanovišti vydrží dlouho a vyžadují jen minimální péči. Brzy na jaře, dříve než začnou rašit, sestříháme loňské květní stonky a suché listy. Pokud u starších rostlin vyrůstají oddenky na povrch substrátu, zasypeme je kvalitní zeminou. Pravidelné hnojení podporuje kvetení. Hnojíme zetlelým kvalitním kompostem. Na podzim a během vegetace opatrnou zálivkou plného minerálního hnojiva v nižší koncentraci.
Čechravy se množí nejčastěji dělením starších trsů buď v předjaří, nebo na konci léta. Rostliny vysazujeme na jaře a na podzim. Při podzimní výsadbě je pro jistotu první zimu lehce přikryjeme chvojím či suchým listím, čímž zabráníme vymrznutí.
Nejčastěji se vysazují do pravidelných zahrad, teras a smíšených rabat i do volných skupin a do přírodních parků. Vyniknou především ve velkých plochách, ve kterých zkombinujeme kultivary s rozdílným vzhledem a barevnými odstíny. Nejlépe rostou na březích přirozených vodních nádrží, pěkné jsou také výsadby na břehu zahradních jezírek. Efektně působí tmavé pozadí vytvořené vyššími dřevinami. Dobře se kombinují především s menšími kultivary tužebníků, které jsou nejen jejich blízcí příbuzní, ale podobají se jim taktéž tvarem a texturou. Pro vytvoření hajní kompozice, pod stromy, jim sluší společnost kapradin, kontryhelů či host. Menší kultivary můžeme použít do skalek.

Astilbe arendsii 'Bressingham Beauty'

jemné květní klasy v netradičním lososově růžovém odstínu, prostokořenná sazenice
45,00 Kč

Astilbe arendsii ´Rotlight´

čechrava je výborná letní trvalka s krásnými klasy květů vhodnými k řezu, sázíme na...
45,00 Kč

Astilbe arendsii ´Weisse Gloria´

krásné hustné bílé klasy vhodné i řezu, prostokořenná sazenice
45,00 Kč