Vaccinium corymbosum ´Bluecrop´Vaccinium corymbosum ´Bluecrop´
C760

Vaccinium corymbosum ´Bluecrop´

kanadská borůvka tvoří keř 1,6 m vysoký, bohatá plodnost a chutné plody, středně aromatická odrůda s plnou nasládlou chutí, vyžaduje kyselou a vyhnojenou půdu, osvědčená odrůda zraje uprostřed sezóny - zpravidla koncem července, rozvětvená sazenice výšky 15-25 cm v kontejneru 13 cm
Máme skladem
85,00 Kč

Doplňující informace

Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum) je známá spíše pod názvem borůvka kanadská nebo velkoplodá. Je oblíbeným a chutným ovocem a její listy se při podzimním vybarvení do šarlatova stávají velmi vhodným dekorativním doplňkem zahrady. S úspěchem ji můžeme pěstovat až do nadmořské výšky 750 m, kde se však uplatní rané a středně rané kultivary. Stanoviště vyžaduje dostatečně slunné, případně pouze mírně polostinné. Není vhodné vysazovat kulturu do mrazových kotlin a do průvanu. Vyžaduje propustné, lehké až středně těžké písčité půdy s velmi kyselou půdní reakcí. Optimální pH je 3,5 až 4,5, u humózní půdy může být i o málo vyšší. Ve většině zahrádek je půda bez úpravy nevhodná a bývá příčinou neúspěchu v pěstování.

Borůvky sázíme do hlubokých rýh nejlépe na jaře nebo na podzim, ale kontejnerované můžeme prakticky vysazovat během celého vegetačního období do sponu 0,8-1,5 m x 2-2,5 m v závislosti na vzrůstnosti odrůdy. Protože borůvka koření jen mělce pod povrchem, sázíme do hloubky takřka zároveň s povrchem půdy, ne víc než o pět centimetrů hlouběji. Před výsadbou bal rostliny dostatečně zvlhčíme a s výhodou použijeme substrát pro vřesovištní rostliny nebo dobře vyhnojenou rašelinu s přídavkem vyzrálého kompostu a s příměsí cca 15 procent písku. K rostlinám se doporučuje zapracovat perforovanou drenážní trubku umožňující rychlé a účinné zavlažování. Po výsadbě a namulčování vydatně zalijeme. Zálivka je potřebná i během vegetace, zvláště v obdobích sucha, jaká v poslední době zažíváme, ale pozor na přemokření, borůvky jsou na něj citlivé. Mulčování nám pomůže udržet příznivé mikroklima, zabraňuje klíčení a růstu plevelů, omezuje výpar vody, obohacuje půdu o organickou hmotu a v zimě částečně chrání půdu před promrzáním.

Vlastnosti pěstování
Doba květu
DOBA KVĚTU
plodí v červenci
Výška rostliny
VÝŠKA ROSTLINY
180 cm
Stanoviště - světlé
STANOVIŠTĚ
slunné stanoviště
Stanoviště - polostinné
STANOVIŠTĚ
polostinné stanoviště
Zálivka - střední
ZÁLIVKA
střední intenzita zálivky
Hrnkové pěstování
HRNKOVÉ PĚSTOVÁNÍ
ne
Vhodné pro řez
VHODNÉ PRO ŘEZ
ne
Mrazuvzdornost
MRAZUVZDORNOST
odolný vůči mrazu